Časopis plný rad a nápadů o bytovém designu je Magazín LIVING.

Jak se zbavit krtka, a přitom mu neublížit?

Také se u vás na zahradě hromádky načechrané hlíny, kterým říkáme krtince? Vykoukl u vás krtek, poměrně sympatický savec, hnědočerné barvy, který má skvělý čich, sluch a dokonce i hmat. Jeho zrak je slabý, ale vidí. Živí se hmyzem a při svém putování za ním, dovede udělat v zemi spoustu tunelů. Dovede znehodnotit letitý trávník, i když se jedná o kvalitní travní semeno.

Krtka se týká zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat, který jej chrání před týráním. Z toho důvodu se zabití krtka trestá pokutou ve výši 50 000 Kč. Krtka však můžete z pozemku vyhnat humánním způsobem, tak, abyste mu neublížili. Použít můžete mnoho fíglů. Krtince vždy rozhrňte, a pokud vám vzniknou větší holá místa bez trávy, použijte kvalitní travní semeno.

Plašení krtka zvukem

Využíváme toho, že má krtek skvělý sluch. Buď si můžete koupit speciální zvukový rušič, který je na krtky přímo určený. Může být elektrický nebo mechanický a vydává zvuky nebo vibrace. Baterie snadno vyměníte, nebo si pořiďte model na solární pohon.

Lidé hojně staví i malé „větrníky“ z PET lahev. Stačí na třech stranách naproti sobě láhev podélně proříznout a ohnout plast ven do stran. Tím vzniknou lopatky. Láhev se pak nasune na tenkou paličku, tyčku, která bude zapíchnutá v záhonku. Když fouká vítr, PET láhev se točí a větrník vydává pro krtka nepříjemný hluk.

Také můžete použít skleněné láhve, které z 4/5 zasunete do půdy tam, kde krtek vykoukl ven. Láhve umístěte mírně zešikma tak, aby jim koukaly 2 – 3 cm hrdla. Vítr o ně budou „houkat“, a i to bude krtka rušit.

Vyžeňte krtka zápachem

Využijeme toho, že má krtek výborný čich. Do děr, kde vylezl, můžete nacpat hadr napuštěný v petroleji nebo nedopalky z cigaret. Vyzkoušet můžete i vonné oleje, které do děr nakapete. Pomoci mohou i lidské vlasy, stejně, jako se používají proti divé zvěři. Zastavte se v kadeřnictví a poproste o ně. Opět je nacpěte do děr.

Novinkou na trhu je hnojivo na trávu, které obsahuje látky, jež krtci nesnáší. Aromatické látky a silice vyživí trávník, ale krtkům smrdí. Je potřeba jej používat cca každé dva týdny.

Related articles

Comments

Nejnovější články