Časopis plný rad a nápadů o bytovém designu je Magazín LIVING.

Listopad v ovocném sadě: Ani o tomto čase si zahrádkář neodpočinou

Zima je pro ovocné stromy období, kdy odpočívají a připravují se na novou vegetaci. Pro pěstitele jde o poměrně klidné období. Pokud si však chcete tento klid vychutnat, ovocnou zahradu na toto období připravte.

Sklizeň není poslední činnost, kterou je třeba v sledu celoročních úkonů v ovocné zahradě provést. Aby stromy správně přezimovaly a na jaře nastartovaly do nové sezóny s plnou silou a vitalitou, musíte se o ně po sklizni postarat. Především odstraňte všechny shnilé a zosušené plody z jejich okolí a zakopejte jejich dostatečně hluboko v odlehlém koutě zahrady. Nezapomínejte ani na hnilobou zosušené plody na stromech – mumie, které na jaře zapříčiňují primární infekci stromů. Odstraňte také mechanicky či biologicky poškozené větve.

spadané listí

Často opomíjenou činností je shrabaného spadaného listí zpod stromů. Podobně jako shnilé plody je zdrojem primární infekce v jarním období, neboť v něm přezimují rozličné nemoci, především houbového původu.

Jeho důkladným shrabaným a likvidací odstraníte zdroj infekce a zamezíte její šíření.

Tip pro zahrádkáře
Pokud máte dostatek vyzrálého kompostu, pásech ho aplikujte do řad jabloní. Kompost dokáže během zimy rozložit zbytky listů i myceliem hub a omezit tak možnost jarního napadení strupovitostí jabloní až o 98%. Navíc je pro ovocné stromy zdrojem první jarní výživy zajišťující dobrý start do nové vegetace.
Listy jsou plné živin. Naučte se je správně kompostovat.

Komplikací může být spadané listí z ořechů, jehož bývá velké množství a díky svému složení není vhodné do kompostu. V žádném případě ho nespalujte! Po důkladném shrabaným ho odvezte na místo vyčleněné obcí k recyklaci biologického odpadu, jehož vybudování dle platné legislativy vyplývá ze zákona.

Related articles

Comments

spot_img

Nejnovější články