Časopis plný rad a nápadů o bytovém designu je Magazín LIVING.

Víte, jak správně používat myčku nádobí?

Šetří čas, vodu, energii a životní prostředí – mluvíme o oblíbeném domácím spotřebiči, myčce nádobí. Aby myčka fungovala tak, jak má, a ulehčila váš život, koukněte se na tipy, jak na to. Špatné používání myčky totiž může vést k nedostatečně umytému nádobí a ke snížení úspory.

1. Ukládání a oplachovaní nádobí

Právě jste dojedli oběd nebo večeři a automaticky byste vložili špinavé nádobí do myčky. Myčka za nás sice nádobí umyje, ale je jí třeba trošku pomoct. Před vložením nádobí do myčky odstraňte větší zbytky jídla z talířů, případně talíř opláchněte, protože může dojít k ucpání odtoku. Dalším krokem je správně poskládat nádobí a příbory do myčky tak, aby se co nejefektivněji a nejdůkladněji umyly. Do dolní části ukládáme těžké a nejvíce zašpiněné talíře, misky, hrnce a pánve, které jsou vhodné pro mytí v myčce. Talíře ukládáme do přihrádek jeden vedle druhého, pokud je talíř velmi znečištěn, necháme jednu přihrádku volnou. Špinavé hrnce a nádoby ukládáme špinavou stranou dolů a pánve ukládáme do boků zadní části myčky. Příbory ukládáme následovně – nože hrotem dolů, vidličky hrotem nahoru a lžíce ukládáme na střídačku, abychom předešli jejich slepení a aby se pořádně umyly. Do horní části ukládáme hlavou dolů sklenice na víno, šálky na kávu a plastové misky. Sklenice a šálky nakloňte tak, aby se na jejich vrchu nevytvářely bazénky s vodou. Zkontrolujte, zda se rameno uvnitř otáčí a zda mu nic nebrání v pohybu. Myčku zapínejte, až když je zcela plná, ideálně na konci dne.

2. Výběr čisticích prostředků

Špinavé nádobí a příbory jste již vložili do myčky a na řadu přichází vybrat vhodný čistící prostředek. Co se týká dávkování, je potřeba se řídit instrukcemi na obale. S produktem nešetřete, ale zároveň to nepřehánějte. Gel, prášek, tableta nebo kapsle patří do hlavního dávkovače. Ostatní doplňky jako je oplachovač, leštič nebo sůl se umísťují do dalších dávkovacích komor. Sůl se používá na ochranu před tvorbou a usazováním vodního kamene a na změkčení vody. Leštiče jsou určeny k ochraně skleněného nádobí a zároveň zanechávají nádobí, jak už z názvu vyplývá, zářivě lesklé. V posledních letech narůstá trend gelových produktů. Jsou vhodné k odstranění mastnoty po grilování nebo smažení a k čištění filtru uvnitř myčky. Mezi další výhody patří i jednoduchost dávkování a mimořádný lesk nádobí.

Pokud upřednostňujete vlastní dávkování čistícího prostředku, můžete zvolit i prášek do myčky. Prášková konzistence se přizpůsobí dávkování podle aktuální potřeby. Při používání prášků je však potřeba dodatečně použít sůl i leštidla.

Kapsle spolu s gelovými produkty patří mezi favority. Jednoduché dávkování a silná schopnost čištění je právoplatně umísťují na přední příčky při výběru čisticího prostředku. Ideální kombinací jsou multifunkční čističe, které v sobě kombinují několik benefitů. Příkladem takového čističe jsou nové kapsle Somat Excellence 4v1 v biologicky odbouratelné fólii rozpustné ve vodě, které v sobě kombinují prémiový multifunkční prostředek vyrobený z prášku a tři jedinečné gelové komory. Kapsle Somat Excellence porazí i připálené zbytky jídla díky kombinaci enzymů, které působí proti odolné mastnotě a skvrnám. Současně chrání nádobí a myčku, nezanechávají na vašem nádobí skvrny od vody, takže není nutné dodatečné leštění.

3. Údržba a pravidelné čištění myčky

Aby myčka myla tak, jak má, je třeba se o ni postarat podle manuálu od výrobce. To zahrnuje pravidelné pouštění samočisticího programu a čištění filtru, který stačí vyndat, odstranit z něj zbytky jídla a propláchnout. Nezapomeňte na boční hrany a těsnění, kam se voda během čisticího cyklu nedostane. Při vkládání špinavého nádobí do myčky se tam zachytávají nečistoty, proto tato místa důkladně utřete navlhčeným hadříkem.

Dopřejte vaší myčce kvalitní péči s čističem myčky nádobí, který efektivně odstraní usazeniny od mastnoty a vodní kámen z vnitřku spotřebiče. Díky čističi bude vaše myčka čistá a vytáhnete z ní hygienicky čisté nádobí. K tomuto účelu je na trhu v nabídce několik tekutých čističů, které vložíte do myčky a spustíte ji naprázdno. Intenzivní čistič myčky nádobí od značky Somat zajistí optimální čistotu uvnitř myčky, postřikovacích ramen a filtru. Je potřeba nastavit nejvýkonnější program při teplotě 65° – 75° C. Pro dokonalé vyčištění vaší myčky použijte každé tři měsíce zmíněný tekutý intenzivní čistič. Somat nabízí i čistič myčky ve formě tablet. Jde o jediný Somat čisticí prostředek, který díky nové formuli odstraní vodní kámen a usazeniny i v těžko dostupných místech během běžného mycího cyklu – při plné myčce. Čisticí tablety nové generace Somat kromě toho, že účinně odstraňují vodní kámen, jsou vylepšeny o složky, které eliminují zápach z myčky. Čistič efektivně odstraňuje mastnotu, zašednutí vznikající postupem času a nahromaděné nečistoty na postřikovacích ramenech, filtru, vodním čerpadle či potrubí. Doporučuje se používat takovou čisticí tabletu jednou za měsíc. Tabletu vložíte do vnitřního prostoru myčky k běžnému čisticímu prostředku a spustíte mytí jako obvykle.

A na závěr můžete do myčky použít i osvěžovač, například Somat Deo Duo-Perls, který lze díky svému praktickému háčku zavěsit v každé myčce a těšit se při každém otevření vaší myčky už jen z příjemné vůně citronu a pomeranče. Jeden osvěžovat vydrží až 60 mycích procesů.

Related articles

Comments

spot_img

Nejnovější články