Časopis plný rad a nápadů o bytovém designu je Magazín LIVING.

Jak jednoduché! Stačí udělat těchto 6 věcí a zahrada si v zimě perfektně odpočine

Podzim v zeleninové zahradě působí po létě plném bujné vegetace opravdu pochmurné. To však neznamená, že se jí třeba vyhýbat. Právě naopak. Hriadky připravte na zimu tak, abyste s nimi měli na jaře co nejméně práce.

Některé zeleninové druhy, jako je zimní pórek, kapusta hlávkový, růžičková nebo kadeřavá, můžete nechat na záhonech do pozdního podzimu. Praktické je myslet na to už v létě a rostliny vysadit jen v jedné části zahrady, aby vám při podzimním rytí a zazimovávaní půdy nepřekážely.

  1. Plánujte

Pokud jste tak ještě neučinili, poznamenejte si, kde jste pěstovali ten který zeleninový druh. Kde rostla cibule, kde mrkev a košťáloviny? Takové zápisky jsou velmi důležité, abyste v příští sezoně mohli zodpovědně naplánovat takzvanou rotaci plodin, tedy jejich střídání podle doporučených osevních postupů. Fakt totiž je, že například cibulovinám se po cibuli nebo česneku v druhém roce na stejné záhony opravdu nedaří.

Můžete se setkat s vyšším výskytem chorob a škůdců is jednostranným vyčerpáním živin. Platí to samozřejmě i při jiných druzích, jako jsou rajčata nebo kořenová zelenina.

  1. nestoupejte

Už při sklizni se snažte minimalizovat šlapání na záhony, abyste se vyhnuli nadměrnému udusaným půdy. Po podzimních deštích je často podmáčená a zhutnění její neprospívá. A přestože ji při rytí otočíte, dostanete se nejvíce do hloubky 20-25 cm. Utužené spodní podloží však bude nadále snižovat propustnost, hlavně těžších jílovitých půd.

Related articles

Comments

Nejnovější články