Koronakrize omezila úvěrování a spotřebitelé s koupí nemovitosti vyčkávali. Banky zpřísnily podmínky hypoték a rizikovým skupinám dokonce přestaly půjčovat a mírně zvýšily úrokové sazby.
Situace se uklidnila a s rozběhem ekonomiky se znovu odstartoval konkurenční boj mezi bankami.
Průměrná sazba na hypotékách se v současnosti pohybuje podle údajů Národní banky Slovenska (NBS) kolem 1,15 procenta (údaj za červen 2020), což je mírně více než před koronakrízou, ale jde stále výborný úrok.
Zároveň ceny nemovitostí rostou. Podle centrální banky roste i riziko realitní bubliny, neboť příjmy obyvatelstva klesaly, ale ceny nemovitostí stále rostly. „Mezi vývojem cen nemovitostí a vývojem jejich základních fundamentů proto rozevírají nůžky,“ upozornila NBS.
Jelikož na hypotéku je potřebných alespoň 20 procent vlastních zdrojů, lidé si pomáhají spotřebními úvěry a meziúvěr od stavebních spořitelen. To, co jim zůstane z pravidelného příjmu zůstane, se zase snaží investovat na finančním trhu, přes podílové fondy v bankách nebo individuálně přes obchodníka s cennými papíry.
Oslovili jsme odborníky s otázkami, které nám položili čtenáři a týkají se investování a toho, jak se zároveň vypořádat s hypotékou.