Časopis plný rad a nápadů o bytovém designu je Magazín LIVING.

Malý byt? Naučte se, jak ho opticky zvětšit. Z výsledku budete nadšení!

Jsou věci, se kterými člověk nehne, ani kdyby se snažil sebevíc. Třeba s velikostí bytu. Podlahová plocha je jasně daná a prakticky ji nelze zvětšit. Je to i váš případ, ale nechystáte se přestěhovat do většího bytu, protože vám ten stávající vyhovuje? Pokud vám tedy jde jen o to, aby nevypadal stísněně, naučte se několik základních pravidel, jako ho opticky nafouknout.

Přemýšlejte minimalisticky

Líbí se vám provensálský styl? Na interiéry v takovém pojetí je jistě krásný pohled, ale zřejmě tušíte, že menšímu bytu sluší diametrálně odlišná koncepce. Trefou do černého je skandinávský nebo japonský minimalismus. Nedopusťte, aby prostor kolem vás zaplavily nepotřebné věci – budete se v něm cítit mnohem lépe, a navíc se bude jevit větší, než jaký ve skutečnosti je.

Používejte světlé barvy a drobné vzory

Co do malého bytu rozhodně nepatří, je dominance tmavých tónů. Můžete se pokusit o kontrasty, protože ty – pokud jsou ve správné konstelaci – kompaktnímu interiéru sluší. Spíše se však snažte používat světlé barvy, které mají tendenci okolní prostor zvětšovat. Týká se to stěn i bytových textilií, jako jsou závěsy.

Čeho se nemusíte obávat, jsou stylové detaily – třeba v podobě moderní tapety. Právě ty mohou menšímu bydlení přidat na útulnosti. Nepřekračujte hranice střídmosti a preferujte menší vzory.

Zbourejte příčky

Samostatná místnost pro přípravu jídla je v menším bytě zbytečný luxus. Moderní trendy velí propojení kuchyně a obývacího pokoje, takže pokud vám nic nebrání, pusťte se do bourání příček. Jeden větší prostor rozdělený na několik zón je obvykle nejlepším možným řešením.

Pořiďte si zrcadla

Na závěr tip, který potvrzuje, že v jednoduchosti tkví krása i genialita. Spousta zrcadel nemůže bytu s menšími dispozicemi nijak uškodit, naopak efektivně rozšíří prostor a pomůže s rozváděním přirozeného světla. Nebojte se toho a pořiďte si třeba zrcadlovou stěnu!

Related articles

Comments

Nejnovější články