Časopis plný rad a nápadů o bytovém designu je Magazín LIVING.

Jak vybrat obývací stěnu

Zařizujete či rekonstruujete obývací pokoj? Pak pravděpodobně přijde řeč také na obývací stěnu. Jak vybrat tu správnou? Jaké jsou možnosti? Chceme především, aby byla praktická – aby plnila svou funkci, aby dobře sloužila řádky let, aby byla kvalitní… Ale zároveň jsou samozřejmé požadavky na estetickou stránku při výběru. Připravili jsme pro vás článek, který vám pomůže nalézt tu nejlepší obývací stěnu pro vás.

Zjistěte si rozměry a plánujte

V první řadě je potřeba si pečlivě přeměřit prostor, kam budete obývací stěnu umisťovat. Na základě těchto parametrů budete vybírat tu nejvhodnější obývací stěnu. V eshopu Nejlevnější nábytek můžete obývací stěny filtrovat podle rozměrů – šířka, výška a hloubka. Je samozřejmě možné, že budou vaše rozměry atypické, příliš malé nebo naopak velké. To vše je potřeba řešit individuálně. A jak je zvykem, vždy je možnost nechat si vytvořit nábytek přesně na míru dle vašich představ a požadavků

Nikdy nekupujte nábytek s tím, že to máte „v oku“ a víte, jak zhruba velký prostor máte k dispozici. Naše představa nás může dost často mást. Raději měřte a mějte jistotu, že vše bude pasovat tak, jak má. 

Dalším krokem je samozřejmě plánování. Rozplánujte si, jak si takovou obývací stěnu představujete. Jak velkou si pořídíte televizi? Jaká výška TV stolku je nejideálnější? Chcete zde umisťovat také dekorace? Máte nějaké příslušenství k televizi (DVD přehrávač, herní konzoly, reproduktory…) a kam je chcete umístit? 

Vyberte si interiérový styl a nábytek laďte do tohoto stylu

Samozřejmě by obývací stěna měla do pokoje zapadnout svým stylem, designem a barevným laděním. Preferujete ryze moderní styl? Nebo naopak máte rádi návraty do minulosti prostřednictvím retro, vintage nebo vesnického stylu? Zamilovali jste si industriální styl? Trh nám nabízí takřka neomezené možnosti, proto do každého stylu najdete ten nejadekvátnější nábytek. Dříve, než nějaký koupíte, se rozmyslete, v jakém stylu chcete mít zařízen interiér. 

Stejně tak se rozmyslete, zda plánujete ladit obývací pokoj spíše do minimalistického stylu, nebo usilujete o maximální zabydlenost a útulnost. Minimalismus zastává názor, že v jednoduchosti je krása. Říká, že v životě nepotřebujeme mnoho věcí, ale spíše méně a kvalitních. Domácnost v minimalistickém stylu je zařízena spíše střídmě, bez mnoha kusů nábytku a v co nejjednodušším designu. Především nám jde o nadčasovost. O kousky, které jen tak nevyjdou z módy. A zároveň o maximální kvalitu, za kterou si třeba i připlatíme, ale bude to investice, která bude stát za to! 

Oproti tomu milovníci spíše maximalismu rádi schraňují mnoho věcí. Potrpí si na bohaté dekorování – různé obrazy, svíčky, sošky a podobně. Pokud máte rádi tento útulný a zabydlený styl bydlení, pak myslete na to, aby obývací stěna měla bohatě polic a úložného místa. 

Jaký zvolit design 

Tmavý nebo světlý nábytek? To je důležitá otázka. Obecně doporučujeme do menších prostor volit spíše světlejší kusy nábytku, který jej opticky zvětší a provzdušní. Velmi praktické jsou pro tyto účely také zrcadla a skleněné komponenty, například police či dvířka od komody ze skla. Naopak do prostornějších místností se náramně hodí i tmavší nábytek (třeba i černé barvy). 

Samozřejmě čistě bílý nebo naopak čistě černý nábytek má své výhody i nevýhody. Hlavní nevýhodou je samozřejmě to, že na takovém nábytku jde velmi dobře vidět prach a jiné nečistoty. Pokud navíc zvolíte lesklý finish, pak budou vidět také otisky prstů a nábytek tak budete muset leštit. Velmi oblíbeným designem je pak kombinace dřeva s bílou, šedou či černou. 

Zaměřte svou pozornost také na barevný podtón. Rozlišujeme 3 barevné podtóny, a to sice studený, neutrální a teplý. Nábytek s teplým barevným podtónem vás zahřeje již svou přítomností. Jedná se o barvy do oranžova, červena či žluta. Je to taková ta správná hnědá, jakou známe už od pradávna.

Naopak studené odstíny jsou na pohled chladnější, jelikož obsahují šedý až namodralý nádech. V praxi se může jednat o velmi světle hnědou s nádechem do šeda. Je to velmi elegantní varianta, která opět perfektně zapadne do menších prostor, které provzdušní. Neutrální podtón se pak nachází na pomezí. Jedná se o barvy, které neinklinují ani na teplejší ani na studenější stranu. Je to tedy báječný kompromis a doplňky pak můžete ladit do tepla nebo do studena, jak je libo. 

Vychytávky, které si zamilujete

Velmi často lidé volí na obývací stěnu skleněná dvířka. To je ryze praktické! Na věci, které zde máte umístěné, se nebude prášit. Ale i přesto je potřeba často utírat prach. Také je takový „společenský požadavek“ udržovat zde pořádek, jelikož přes skleněná dvířka jde všechno vidět. Oproti tomu za klasická dřevěná dvířka schováte jakýkoliv nepořádek. Volné police bez jakýchkoliv dvířek působí velmi vzdušně, pokud tedy usilujete o tento efekt, pak minimalizujte komody s dvířkami. 

Při výběru vhodného nábytku budete pravděpodobně řešit také úchytky na skříňky! Ano, je to sice drobný detail, ale i ten se počítá. Od výběru se bude odvíjet i design dalších doplňků. Zvolíte stříbrnou, zlatou nebo třeba měděnou barvu kovu do vašeho interiéru? A bude ve vysokém lesku nebo naopak v matu? Výběr je čistě na vás. 

Skvělou vychytávkou jsou pak skříňky s push systémem. Oč se jedná? Jednoduše stlačíte a skříňka se otevře. Žádné úchytky, které by narušovaly čisté linie a jednoduchý design. Je to velmi praktické a také oblíbené do moderních interiérů. 

Dalším tipem jsou led osvětlení do vitrín! Některé sety obývacích stěn dokonce mají tato světýlka zakomponována. Výjimečné dekorace se nachází v záři světel na obdiv návštěvám. Navíc při relaxaci na pohovce nemusíte rozsvěcovat hlavní světlo a můžete být pouze v romantickém přítmí. 

Velmi často bývají TV stolky na kolečkách pro jejich snadnější manipulaci. Můžete je tak bez problému přemisťovat z místa na místo. Bojujete v bytě s nedostatkem prostoru? Nebo si rádi přisunete televizi blíže k pohovce, protože hůře vidíte do dálky? Tohle může být skvělé řešení. 

Vyberte si již hotovou sestavu 

Při zařizování obývacího pokoje máte 2 možnosti. První možností je sestavit si pomocí různých kusů nábytku (stolky, komody, police, skříně…) svou vlastní obývací stěnu, která bude přímo na míru vám a vašim požadavkům. Proces je to zdlouhavější a někdy je to oříšek poskládat jednotlivě komponenty tak, aby byl výsledný efekt co nejlepší. 

Mnohem snazší variantou je pořídit si již vyhotovený set obývací stěny. Taková sestava se obvykle skládá z TV elementu s dvířky, zásuvek a otevřených přihrádek, závěsných vitrín a z několika nástěnných polic pro různé dekorace nebo knihy. Samozřejmě každá taková sestava je jiná a bude obsahovat jiné produkty. Na vás je vybrat si tu, která se vám nejvíce zalíbí a bude nejvíce vyhovovat vašim požadavkům. Na krásné designové stěny narazíte aktuálně třeba v nábytku XXX Lutz.

Cena takového setu se různí dle počtu komponentů, zvoleného materiálu a podobně. Obvykle se cena pohybuje v rozmezí od 3 000 Kč až po nějakých 25 000 Kč u luxusnějších sestav. 

Sestavte si obývací stěnu na míru 

Při sestavování vlastní obývací stěny doporučujeme využít jednoho výrobce nábytku. I v případě že například zvolíte dekor dub sonoma a zakoupíte jej u různých prodejců, výsledný design nemusí být zcela stejný. Mohou se objevovat drobné odchylky a například úchytky na skříňkách nemusí ladit. Chcete-li mít jistotu, že vše spolu bude maximálně korespondovat, dejte si na tohle pozor. 

Jako první budete pravděpodobně vybírat TV stolek. U stolku si pohlídejte výšku, šířku, hloubku (na základě monitoru televize) a hlavně nosnost! Může být na praktických kolečkách nebo klasických nožkách. Při výběru počtu přihrádek a úložného prostoru myslete na to, zda máte nějaké příslušenství k televizi, které zde potřebujete umístit. 

Dále můžete vedle stolku umístit různé knihovny, vitríny, komody, skříně, a to bez dvířek, se skleněnými dvířky nebo dřevěnými dvířky dle vašich preferencí a vkusu. Opět mohou být tyto úložné prostory na kolečkách pro snadnější manipulaci. Dále nezapomeňte také na police! I u těchto kousků nábytku sledujte rozměry a nosnost podle toho, co si zde plánujete vystavit. 

Jaký zvolit materiál 

Důležitou vlastností celé obývací stěny je samozřejmě materiál, z kterého je vyrobena. Na základě toho máte zajištěnou kvalitu, životnost, nosnost, ale i vzhled. Na trhu to překypuje nejrůznějšími materiály nábytku, tak jak vybrat ten pravý? Rádi vám představíme nejčastější varianty. Vyberte si takovou, která bude jako na míru pro vás! 

Nejčastější variantou jsou skříňky, komody, stolky a police z lamina. Lamino vás potěší svou cenou a snadnou údržbou. Ani s výdrží na tom není nejhůře. Na výběr je také z velkého množství dekorů, barev a finishů (lesk, mat), proto si na své přijde snad každý! 

Mnohem dražší variantou je pak masiv. Samozřejmě tento kvalitní materiál se vyznačuje svou dlouhou životností. Můžeme vám garantovat, že vydrží i pro další generace. Je vysoce stabilní, bytelný a těší se vysoké nosnosti. Kromě toho je ten design zkrátka božský! Pravé dřevo v kombinaci s přírodní vůní vás oslní. Jedinou nevýhodou je, že dřevo se vyznačuje barevnou nestálostí, to znamená, že pokud na něj bude svítit sluníčko, může začít blednout.

U některého nábytku se pak volí dřevotříska v kombinaci s dýhou. Jednoduše se na levnější dřevotřísku usadí vrstva dřeva. Výsledkem je kvalitní a odolná obývací stěna za stále ještě přijatelnou cenu. 

Velmi trendy jsou aktuálně kovové obývací stěny. Kov je sám o sobě velmi elegantní. Zapadne perfektně do moderního či industriálního stylu bydlení. 

Samozřejmě vždy bude výběr záviset na vás, vašich preferencích, vkusu a finančních možnostech. Nejdůležitější však zůstává, abyste se ve vašem obývacím pokoji cítili příjemně.

Related articles

Comments

Nejnovější články